BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Üniversiteler Ne Zaman Açılıyor? Hibrit Eğitim Olacak mı? basvurusonucu

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezde yaşanan deprem felaketinin hemen ardından üniversitelerde bir değişiklik yapılarak program onlinea çevrildi. Yükseköğretim kurulu başkanı görevinde bulunan Erol Özvar ise 2022 ve 2023 akademik takvim yılı içerisindeki bahar dönemine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada üniversite öğrencileri için 2 dönemin açılıp açılmayacağı konusu netlik kazanmış oldu.

Üniversiteler Ne Zaman Açılıyor

Yükseköğretim kurulu aracılığı ile yapılan açıklamalarda üniversitelerde yüz yüze eğitimin de şu an için olduğu ancak hibrit seçeneğinin de değerlendirilmeye alınacağını anlatıldı. Üniversiteler yüz yüze eğitime ne zaman geçecek ve ne zaman açılacak bu konu ile ilgili araştırmalar sürüyor

Hibrit Eğitim Seçeneği Gündemde

Üniversiteler ne zaman açılacağı ile ilgili çok fazla söylenti varken online eğitime geçen öğrenciler tarafından da yüz yüze eğitim merak edilen konular arasında bulunuyor. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkez üstünde depremde birçok il etkilenmişti ve bunun ardından Kredi yurtlar kurumuna depremden etkilenen vatandaşların yerleştirilmesi ile birlikte üniversiteler uzaktan eğitim dönemine girmiş bulundu.

üniversiteler ne zaman açılıyor? hibrit eğitim olacak mı?
üniversiteler ne zaman açılıyor? hibrit eğitim olacak mı?

Yükseköğretim kurulu başkanı olan Erol Özvar üniversitelerin açılış tarihine ilişkin bir açıklama yaptı. Bu açıklamalar neticesinde uzaktan ve hibrit eğitim seçeneklerinin değerlendirileceği ve hayata geçirileceği ifade edildi. 2022-2023 akademik Bahar dönemi yükseköğretim kurumları Nisan ayının başından itibaren eğitimine yüz yüze değil uzaktan yani online olarak devam edecek. 2023 Nisan’dan itibaren devam edecek olan online eğitimden sonra şartlar tekrardan gözden geçirilecek.

Olaylar ve durumlar el verdiği sürece yükseköğretim kurulu kararıyla da hibrit eğitim usulü de söz konusu olabilecek. Yükseköğretim eğitim sisteminde laboratuvar saha atölye ve benzeri bazı dersler uygulamalı ve teori diye birbirinden ayrılmış durumda. Teori olan kısmı uzaktan eğitim ile online olarak yapılacak.

üniversiteler ne zaman açılıyor? hibrit eğitim olacak mı?
üniversiteler ne zaman açılıyor? hibrit eğitim olacak mı?

Derslerin uygulama kısmı ise Nisan ayından sonra bırakılacak. Yükseköğretim kurulunun yetkili kurullara aracılığı ile alınacak olan karar neticesinde uygulamalı dersler yaz döneminde yapılacağı gibi sonraki eğitim ve öğretim dönemine de sarkabilecek. Bu plan çerçevesinde teorik ve uygulamalı dersler bir şekilde halledilecek.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu