BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Uzman isim uyardı! 7 büyüklüğünde deprem kapıda basvurusonucu

6 Şubat sabahı Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrasında Türkiye’nin farklı noktalarındaki fay hatları da incelenmeye devam ediyor Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli Deprem sonrasında çok önemli açıklamalar gerçekleştirmişti. Savrun fayının 7 civarında bir deprem üreteceğini de açıkladı.

“7 Büyüklüğüne Varan Depremler Olabilir”

Sözbilir Savrun fay hakkında oldukça önemli açıklamalar gerçekleştirdi. 20 ve 40 kilometre uzunluğundaki 2 fay segmentinden yapılıdır. Savrun fayının kuzeydeki segmenti 4,9’a varan büyüklükte çok sayıda deprem yaratıyor.

Normal şartlarda 20 kilometre uzunluğundaki bu fay segmenti 6,2 büyüklüğünde bir deprem üretebiliyor. 40 kilometre üzerindeki fay segmenti ise 7 büyüklüğündeki bir depremin habercisi olabilir.

“Fay Tetiklenme Mekanizma Devam Ediyor”

Sözbir yapmış olduğu açıklamada 15 günde kırılan amonos Narlı Pazarcık Doğanşehir Çardak Antakya fayının 8 fay hattı olarak Savrun fayının da eklendiğini söyledi.

Bölgedeki tetiklenme mekanizmasının devam ettiğini ve bunun ilerleyen dönemlerde deprem üreteceğini söyleyen Sözbilir bu bölgelerin mutlaka dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu