BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Uzmanlar Uyardı! Sigortanız Var Sanıyor Olabilirsiniz! Hizmet Dökümünüzde Bu Kodların Olmadığından Emin Olun! basvurusonucu

Sosyal Güvenlik Kurumu hem işverenin hem de çalışanın korunması amacı ile sigorta hizmetini zorunlu kılmıştır. Çalışanın kıdem tazminatı, ücretsiz sağlık hizmetleri, rapor parası gibi haklardan yararlanabilmesi için sigortalı olarak çalışıyor olması zorunludur. İşverenlerin ise kayıt dışı istihdam sebebi ile büyük cezalardan kaçınması için her çalışanını sigortaya bildirmiş olması gerekir. Bu noktada çok çeşitli sebeplerden ötürü sigortalı olarak çalışmayı tercih etmeyen personeller ve çalışanlarına sigorta yapmayan işverenlerin olduğu bilinmektedir.

Sigortasız çalışma konusunda karşılıklı olarak anlaşmaya varılmış olması durumunda dahi bu durumu suç kabul eden Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı olarak çalıştığını düşünen personellere ilişkin de birtakım uyarılarda bulundu. Çalışanın statüsüne, mesleğine ve diğer özelliklerine bağlı olarak sigorta girişinin farklı kodlar ile bildirilebildiğini ifade eden kamu kurumu, bazı kodların ise sahte sigorta anlamına geldiğini vurguladı. Bu noktada kişilerin hizmet dökümlerini kontrol etmeleri gerektiğine dikkat çeken Sosyal Güvenlik Kurumu, ilgili kodları ve kodların anlamlarını kamuoyu ile paylaştı.

Ş KODUNA DİKKAT!

Bazı işverenlerin personellerinin sigorta kayıtlarını “Ş” kodu ile bildirdiklerini belirten Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kodun “Şüpheli” olarak değerlendirildiğini vurguladı. Bu kodun olması durumunda sigortalı çalışma dönemine şüpheli olarak yaklaşıldığını ifade eden kamu kurumu, çoğu zaman yapılan değerlendirmeler sonucunda vatandaşın o döneme ait şüphelinin sigortasının iptal edildiğini belirtti.

SAHTE İŞ YERLERİNİN KODLARI BELLİ OLDU!

Hizmet dökümlerinde “S” kodu yer alan vatandaşları uyaran Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kodun fiilen bir çalışma olmadan sahte sigorta bildirimi anlamını taşıdığını ifade etti. Bu gibi durumlarda kişinin o döneme dair herhangi bir hak talebinde bulunamayacağını ifade eden Sosyal Güvenlik Kurumu, hizmet dökümlerinde bu koda rastlayan kişilerin kurum ile irtibata geçmeleri gerektiğini bildirdi.

K KODU DA LİSTEDE!

Ş ve S kodlarının ardından K koduna ilişkin de önemli uyarılarda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kodun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gönderilen yazıları tebellüğ etmeyen, primleri ödemeyen ya da az bir miktarda ödeyen firmaları temsil ettiğini belirtti.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu