Resmi Başvuru

Vize Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022

Vize Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vize başvuru sonucu sorgulama nasıl yapılır sorusu seyahat etmek isteyen kişiler tarafından merak edilerek araştırılır. Çeşitli prosedürlerin sağlanması ardından vize başvurunuz gerçekleşir ve yaklaşık 1 hafta boyunca sonucun açıklanması beklenir. Vize başvuru sonucu sorgulama işlemi ardından vizeyi almaya hak kazanıp kazanmadığınız anlaşılır.

Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Kişisel ya da işe bağlı sebeplerle yurt dışı seyahati gerçekleştirilmek istendiği zaman gidilecek ülke bünyesinde vizeye sahip olunması gerekir. Aksi halde ülkeye giriş gerçekleştirilemez. Bu noktada vize başvuru takibi şu şekildedir:

 • TC kimlik numarası, pasaport numarası ya da referans numarası gibi çeşitli bilgiler üzerinden vize başvuru takibi gerçekleştirilebilir.
 • Vize başvuru takibi vize türüne ve başvuru yapılan kuruma göre farklılıklar gösterebilir.
 • Vize başvurusunun tamamlanması ardından sonucun nasıl sorgulanması gerektiği tarafınıza iletilir. Bu bilgiler doğrultusunda yaklaşık 1 hafta sonrasına kadar sonuç öğrenilir.

TC Kimlik Numarası ile Vize Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Pek çok kurum üzerinden yapılan vize başvurularının sonucu TC kimlik numarası üzerinden sorgulanır. Bu noktada TC kimlik numarası ile vize başvurusu sorgulama işlemi şu şekildedir:
 • Vize acenteleri aracılığı ile ya da direkt olarak konsolosluğa yapılan başvurular sistem üzerinden panele giriş yapılıp TC kimlik numarasının girilmesi ile sorgulanabilir.
 • Panelde çoğu zaman isim soy isim ve TC kimlik numarasının sorulduğu bir form yer alır. Bu bilgilerin girilmesi ardından sonucu öğrenebilirsiniz.
 • Panele nasıl erişileceği noktasında detaylı bilgiyi çalıştığınız acente aracılığı ile alabilirsiniz.

iDATA ile Vize Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’den İtalya ve Almanya için yapılan vize sonuçları iDATA aracılığı ile sorgulanır. Bu noktada iDATA ile vize başvurusu sorgulama işlemi şu şekildedir:

 • iDATA’nın resmi internet adresine giriş yapınız. Menüler arasından “Başvuru Takip” butonunu seçiniz.
 • Yönlendirilen sayfada barkod numaranız ya da pasaport numaranız üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. İlgili numarayı doğru şekilde girmeniz ardından “Sorgula” butonuna basmanız sizi sonuç ekranına götürür. Böylece vize başvuru sonucu sorgulama işlemi gerçekleşmiş olur.

Vize Başvurusu Hangi Numara ile Takip Edilir?

Vize alma noktasında çeşitli başvurular gerçekleştirilip kimi zaman da yoğunluk oluşması dolayısıyla sistem takip numaraları ile çalışır. Her başvuru bir takip numarası üzerinden numaralandırılır ve başlangıç ve bitiş sürecine kadar bu vize takip numarası kullanılır. Vize başvuru numarası bulma şöyledir:

 • Vize başvurunuzu acente aracılığı ile gerçekleştirmişseniz ilgili numaraya da acente aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
 • Başvuru direkt olarak konsolosluk üzerinden yapılmış ise belge teslimi ardından tarafınıza bir makbuz verilir. İlgili makbuzda takip sürecinizi kontrol etmenize yarayacak vize başvuru numarası da yer alır.
 • Sorgulama ekranında istenen bilgilere göre işlemlerinizi şekillendirebilirsiniz.

Vize Başvuru Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Yılın her günü seyahat etme kapasitesine sahip olsanız da ilgili ülke için belirli dönemlerde vize başvuruları alınıyor olabilir. Bu noktada detaylı araştırma yapılarak hareket edilir ve süreç takibi sağlanır. Vize başvuru sonuçlarının belirlenme tarihi şu şekildedir:

 • Pek çok vize başvurusu yaklaşık 7 iş gününde sonuca ulaşır.
 • Kimi zaman eksik belge tespit edilerek sizden evrak istenebilir. Ya da başvurunuz ret alabilir. Eksik evrakların tamamlanma süresinin yanı sıra ret sonucuna itiraz gibi prosedür takipleri vize sonucunun elde edilmesini uzatabilir.
 • Tüm bu durumlara hazırlıklı olunarak planlama yapılması gerekir. Yapılan başvurunun olumsuz olması halinde tekrar bir başvuru yapılmak istenirse tüm belgeler sıfırdan hazırlanır ve tekrar bir vize başvuru ücreti ödenir.

Hazırlıkların iyi yapılması ardından oluşturulan vize başvuru sonucu sorgulama işlemlerinde olumlu geri dönüşler alınabilir.Daha fazla resmi başvurular için buradan bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu