BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Yeni Havadan Enerji Referansı Havadan Elektrik Üreten Özgen Olabilir.. basvurusonucu

Enerji konusunda krizin ortasında bulunduğumuz bu zamanlarda temiz bir enerjinin kaynağı bilmediğimiz bir konumda yer alabilir. Bilim insanları havayı elektriğe döndürebilen yeni enzim buldu.

Yeni Havadan Enerji Referansı Havadan Elektrik Üreten Özgen Olabilir

Bir kaç Avustralyalı bilim insanı havayı enerjiye çeviren yeni bir enzim buldu. Nature dergisinde paylaşılan çalışmalara göre bu enzim, atmosferdeki az miktarda bulunan hidrojeni elektrik akımı yaratmak için kullanıyor. Bu netice, tam anlamıyla havadan enerji meydana getiren aletler oluşturmanın yolunu açıyor ve yenilenebilir enerji kaynaklarının seçeneğini çoğaltıyor.

 Havadan Elektrik Üretmek Artık Gerçek

Dr. Rhys Grinter önderliğinde Monash Üniversi’nden bir araştırma takımı, toprak bakterisinden hidrojen tüketen bir enzim yarattılar ve bunu incelediler. Takım tarafından yapılan bu iş, birçok bakterinin, besin tarafından yetersiz ortamlarda enerji kaynağı olarak atmosferdeki hidrojeni değerlendirdiğini öne çıkardı. Çalışmada bulunan Prof. Greening “Bakterilerin, Antarktika toprakları, volkanik kraterler ve derin okyanuslar da içinde bulunmak dahilinde, büyümelerine ve canlı kalmalarına yardımcı olmak için havadaki eser miktarda bulunan hidrojeni bir enerji kaynağı olarak kullanabileceğini bir süredir biliyoruz. Fakat şimdiye dek bunu nasıl gerçekleştirdiklerinin farkında değildik” diyerek aktardı.

yeni havadan enerji referansı havadan elektrik üreten özgen olabilir..
yeni havadan enerji referansı havadan elektrik üreten özgen olabilir..

Mycobacterium smegmatis isimli bir bakteriden atmosferik hidrojeni yöneten bir enzim oluşturmayı başaran takım, bu enzime Huc ismini verdi. Huc enziminin mükemmel derece etkin olduğu, bilinen diğer bütün enzimlerin ve kimyasal katalizörlerin yanı sıra, içimize çektiğimiz havanın %0,0005’i kadar olan atmosferik

Küçük Aletlerde Kullanılabilir

Takım, ürettikleri temiz enzimin aşırı derece düşük hidrojen konsantrasyonlarında elektrik yarattığını göstermek için elektrokimya ismi verilen bir teknik kullandı. Bu teknikle beraber enzimin şaşırtıcı  seviyede istikrarlı olduğu ve uzunca bir zaman gizlenebileceği söyleniyor. Enzim, dondorulsa veya ısıtılsa bile enerji yaratma özelliğini kaybetmiyor.

yeni havadan enerji referansı havadan elektrik üreten özgen olabilir..
yeni havadan enerji referansı havadan elektrik üreten özgen olabilir..

Araştırmacı bilim insanları Huc enzimini, havada bulunan hidrojeni kullanarak sürekli olarak bir elektrik akımı yarattığı için onu “doğal pil”, “organik pil” olarak isimlendiriyorlar. Bu araştırma henüz yeni bir yol alsa da Huc ileriki yıllarda küçük aletlerde bile yer alabilir. Takımın yaptığı bir açıklamada sıradaki hedeflerinin Huc enzimini büyük ölçekte yaratmak olduğunu belirttiler.

 

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu