Resmi Başvuru

Yeni Kimlik Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama 2022

Yeni Kimlik Başvuru Nasıl Yapılır?

Yeni Kimlik Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama

 Yeni Kimlik Başvuru  işlemi Nüfus İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Uzun süre önce hayatımıza giren çipli kimlikler uzun yıllar boyunca kullanılacak bir sistemin temelini oluşturdu. Çipli kimlik başvuru yapmak isteyen kişiler ise 31 Aralık 2023 tarihine kadar bunu gerçekleştirmek zorunda. Çünkü bu tarihten sonra eski kimliklerin kullanımı ortadan kaldırılacak. Kimliğini yeni çıkarmak isteyen; eski kimliğini kaybeden ve doğum sebebi ile bebek kimliği almak isteyenler önce randevu almalı daha sonra da nüfus işleri müdürlüğü aracılığı ile kimlikleri çıkarmaktadır. Yeni kimlik çıkartma için;

Yeni Kimlik Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama
Yeni Kimlik Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama
 • Alo 199 aranabilir.
 • E devlet sistemi üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin sitesine bağlanarak ilgili formun doldurularak randevu alınması sağlanabilir.

Alo 199 Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alo 199 kimlik başvurusu için;

 • 199 numarası aranır
 • Müşteri temsilcisine bağlanmak için bir süre kuyruk bekledikten sonra TC kimlik NO doğrulama ile randevu almak istediğiniz belirtilir.
 • Müşteri temsilcisi bu aşamada size hangi il ve ilçeden randevu alınması
 • Fotoğraf ve ücret bedelini ödenmesinin ardından merkezi ziyaret

Şeklinde yeniden kimlik alınabilir ya da kimlik bu sayede yenilenebilir.

Kimlik Yenilemek için Hangi Evraklar Gerekli?

Kimik yenilemek için gerekli olan evraklar;

 • Eski nüfus cüzdanı
 • Biyometrik fotoğraf
 • Ödeme yapıldığına dair dekont

Şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Yeni doğan için bir kimlik çıkarılması gerekliyse daha önce bulunan nüfuz cüzdanı olmayacağından ve biyometrik fotoğraf çekilmesi de mümkün olmadığından ötürü yalnızca doğum belgesi aracılığı ile randevu alarak ve gitmeden önce vergi dairesine ücreti ödemek yeterli olacaktır. Bu adımlar uygulanarak yeni kimlik kolay bir şekilde edinebilir.

Yeni Kimlik İçin Nereye Ödeme Yapılmalı?

Yeni kimlik çıkarma ücreti 37.50 TL olarak belirlenmiş olmakla beraber bu ücret internet üzerinden GİB’e bağlanarak kolay bir şekilde ödenebilmektedir. Eski usul olarak vergi dairesine giderek kimlik için ödeme yapmak istediğinizi de belirtmeniz mümkündür. Ancak 2022 yılı itibari ile internet kullanımı hayatımızı çok büyük ölçüde kolaylaştırdığından ötürü GIB üzerinden online ödeme yapılması önerilmektedir. Yeni kimlik çıkarma için online ödeme;

 

Yeni Kimlik İçin Nereye Ödeme Yapılmalı?
Yeni Kimlik İçin Nereye Ödeme Yapılmalı?
 • E devlet sistemine giriş yapın
 • İnteraktif Vergi Dairesi aracılığı ile sisteme erişin.
 • Yeni kimlik için vergi ödeme seçeneği aracılığı ile kredi kartınız ile 37.50 TL’lik ödemeyi gerçekleştirin.

Daha sonra Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğinizde herhangi bir bilgi ya da dekont teslim etmeden kimliğinizi almak için diğer evraklarınızı verebilirsiniz. Zira ödeme yapılıp yapılmadığı sistem üzerinden görülebilmektedir.

Yeni Kimlik İçin PTT Aracılığı ile Ödeme Nasıl Yapılır?

PTT yeni kimlik çıkarma konusunda da önemli bir rol oynamakla beraber TC çipli kimliği almak için ödemeniz gereken 37.50 TL tutarındaki vergiyi PTT şubeleri aracılığı ile de ödeyebilirsiniz. PTT’den alınan dekont doğrudan müdürlüğe verilebileceği gibi dekont olmadan da sistem üzerinden kontrol sağlanabildiğinden ötürü bu durum şart koşulmamaktadır.

 • En yakın PTT şubesine mesai saatleri içerisinde gidin
 • Veznedeki görevliye kimlik kartı için vergi ödemek istediğinizi belirtin.
 • Ödeme yaptıktan sonra kurumdan ayrılabilir randevu saatinde nüfus işleri müdürlüğüne gidebilirsiniz
Yeni Kimlik İçin PTT Aracılığı ile Ödeme Nasıl Yapılır?
Yeni Kimlik İçin PTT Aracılığı ile Ödeme Nasıl Yapılır?

E Devlet Üzerinden Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E devlet üzerinden yeni kimlik başvurusu yapmak için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sistem sizi Nüfus İşleri Müdürlüğü’nün randevu sayfasına aktarmaktadır. Yeni kimlik çıkarma için buradaki bilgilerin doldurulduktan sonra en yakın merkezden randevu alınması gerekir. Randevu saatinde adres ziyaret edilerek başvuru tamamlanır. Daha sonra ise çıkarmış olduğunuz kimliklerin basımı tamamlanarak adresinize ortalama olarak 1 hafta içerisinde teslim edilir.

E Devlet Üzerinden Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
E Devlet Üzerinden Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu